nejnovější články:

Valentis o technice

Novinka Panasonic LX100 mark II

Čtyři roky po uvedení LX100 na světla reflektorů Photokiny přichází nová verze fotoaparátu klasicky označená mark II. Nová LX100 II oproti starší nevypadá jinak, rozložení ovládacích prvků je stejné, ale hlavní rozdíl je uvnitř. Senzor micro 4/3 ze současné generace využívá pro focení ze svého rozlišení 20MPx efektivně pouze 17Mpx - 4736 x 3552 podle popisku vhodné rozlišení pro tisk na formát papíru A2. To je kvůli optice, která vykreslí obraz jen na určitou část plochy čipu - stejně jako u první verze. Objektiv je při vypnutém fotoaparátu hezky skladný a sympatický přední člen z pohledu z boku ukazuje svůj širokoúhlý charakter. Optika je výborná - Leica.

Ergonomie

LX100 mark 2 se i přes své malé rozměry drží relativně dobře, focení v jedné ruce mi nedělal problém. Má výstupky pro uchycení přesně na těch správných místech. Možná bych ocenil trochu větší úchyt na straně objektivu. Pro úpravu nastavení se už druhá ruka musí zapojit. Displeji navýšili rozlišení a přidali dotykové funkce, pozor, aby jste si neposouvali ostřící bod nosem nebo tváří jako já.

Jak nastavit Canon EOS pro co nejlepší JPEG

Na základě svého punkového videa v anglickém znění na youtube bych rád českým hobby fotografům poradil, jak nastavit Canon zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, aby produkovala co nejlepší výstup ve formátu jpeg. Přijde mi, že Canon svůj Jpeg má hodně tolerantní pro úpravy a u jiných výrobců bych fotil do rawu pravděpodobně pořád, ale s 80D a s M6 mi většinou na rychlou úpravu stačí JPEG.

Napřed ve zkratce a pak vysvětlení...

Feiyu Tech gimbaly

Dostalo se mi báječné příležitosti vyzkoušet si techniku celkové v hodnotě kolem 40 tisíc korun. Jednalo se o 3osé stabilizátory pro mobilní telefon, akční kamery a fotoaparáty a kamery. Na oplátku k tomu jsem napsal ke každému svoje dojmy do recenzí, které můžete najít na těchto odkazech:

Pokud vás video technika nezajímá, nemusíš číst dál, babi, pochopím to, není to povinné :D

Testování techniky

Jak název článku napovídá a vy, co sledujete můj Youtube kanál, už dobře víte, že jsem se dal na recenzování fototechniky. Pro mého zaměstnavatele jsem už udělal 3 recenze z toho na jeden objektiv jsem udělal i youtube video. Z prozíravosti, aby video přispělo nejvíce lidem, udělal jsem ho v angličtině a má české titulky. :-)

Další články...

  1. Electronica 2012