nejnovější články:

Novinka Panasonic LX100 mark II

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Čtyři roky po uvedení LX100 na světla reflektorů Photokiny přichází nová verze fotoaparátu klasicky označená mark II. Nová LX100 II oproti starší nevypadá jinak, rozložení ovládacích prvků je stejné, ale hlavní rozdíl je uvnitř. Senzor micro 4/3 ze současné generace využívá pro focení ze svého rozlišení 20MPx efektivně pouze 17Mpx - 4736 x 3552 podle popisku vhodné rozlišení pro tisk na formát papíru A2. To je kvůli optice, která vykreslí obraz jen na určitou část plochy čipu - stejně jako u první verze. Objektiv je při vypnutém fotoaparátu hezky skladný a sympatický přední člen z pohledu z boku ukazuje svůj širokoúhlý charakter. Optika je výborná - Leica.

Ergonomie

LX100 mark 2 se i přes své malé rozměry drží relativně dobře, focení v jedné ruce mi nedělal problém. Má výstupky pro uchycení přesně na těch správných místech. Možná bych ocenil trochu větší úchyt na straně objektivu. Pro úpravu nastavení se už druhá ruka musí zapojit. Displeji navýšili rozlišení a přidali dotykové funkce, pozor, aby jste si neposouvali ostřící bod nosem nebo tváří jako já.

 

Překvapilo mě, že LX100 mk II nemá klasický přepínač expozičních režimů, ale nastavování automatické hodnoty jde na každém voliči nastavit do polohy A - automatické. Clonový kroužek má áčko, závěrkový také a iso má dokonce dvě automatické možnosti. Lze přejít okamžitě na automatický režim, i když na voličích máte nastavené hodnoty. A pro tuto možnost je zde tlačítko Fn, které vám inteligentní automatiku nahodí rovnou a pak se můžete vrátit zpátky stejným způsobem na hodnoty, které máte na ovladačích.

Malý externí blesk je podle mě trochu almužna. Řekl bych, že když už se dá sundat, mohl by být větší a výkonnější s vlastním napájením. Každopádně patřím mezi fotografy, kteří mají raději světlo umístěné jinde než na fotoaparátu.

Při fotografování

Běžné focení si užijete s hledáčkem u oka i přes náhled na displeji. U kontinuálního ostření je silně vidět, že DFD systém je založen na kontrastu. Viditelné je to hlavně na blízkých předmětech, projevuje se to neustálým drobným posunem ostřících členů. Ostří rychle a většinou přesně, čím víc ale budete naléhat, aby snímek vzal rychle, když se nedaří zaostřit, tím spíš se netrefí. (např. při málo světla - z nekonečna na blízko) Nastavte si prioritu rychlé spouště nebo přesného zaostření, podle vaší preference.

nejbližší makro při širokém ohnisku a při nejdelším ohnisku. Model auta je v měřítku 1:43

 

Nejvíc jsem si užíval funkci Post Focus, která je založená také na 4K videu. Projede celou hloubku možného zaostření a pak si můžete vybrat, jakou část obrazu chcete mít ostrou - nebo které všechny části chcete ostré. Výborná funkce na makro. Ale když byste chtěli použít výsledný obraz na tisk, tak je lepší si dát tu práci udělat složení fotek ručně. Je-li váš předmět relativně nehybný, je to skvělý způsob jak využít světelnosti objektivu a zachytit detaily v celé hloubce makra.

 

Focus Bracketing - spojí několik snímků pro vytvoření fotky s velkou hloubkou ostrosti.
 

Vysoké ISO u JPG funguje podobně jako u GH5, kdy potlačení šumu stírá jemný detail a více se projevují čtverečky JPG komprese. Na publikování na web je kvalitou obraz naprosto dostačující a i s pěknými barvami. Při focení pro tisk bych si dával větší pozor na světlo a použil občas i přiložený blesk. Nebo si pomohl světlem, které má každý na telefonu.

O videu

Obě verze mají tu výhodu, že pro nahrávání videa 1080p využívá lehce širší záběr než pro fotografie (při stejné úhlopříčce na senzoru). Panasonic navíc poskytuje svým uživatelům nadstandardně dobrou kvalitu FullHD videa s pěkným detailem a slušným kodekem. 4K režim na druhou stranu obraz ořezává. Vývojáři byli ovšem hodní a při ořezu 4K režimu upraví popis zoomu s ekvivalentem ohniskových vzdáleností z 25-75mm na 32-100mm, abychom měli představu s čím pracujeme.

Pro koho fotoaparát je?

Pro fotografy, kteří mají rádi vše pod kontrolou, pro výletníky s občasnou potřebou po videozáznamu. Začátečník se zde rychleji naučí, jak funguje rychlost závěrky a clona v závislosti na expozici. Plně automatický režim je zde pro úplné konzumenty, kteří chtějí kompakt s větším senzorem a spoustou zajímavých funkcí. Video není špatné, pro nenáročného výletníka super, ale pro mlsné jazýčky jsou od Panasoniku jiné modely jako GH5, GH5S - které mlsní znají moc dobře.

Za možnost zapůjčení děkuji společnosti Megapixel.

Specifikace fotoaparátu si můžete prohlédnout na stránce: https://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-lx100-ii-cerny

Nemáš práva pro komentování článků.