nejnovější články:

Recenze: Vydejte se do ZE.MĚ Barbory Polákové

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Barbora Poáková, herečka, maminka, manželka a dnes hlavně zpěvačka po třech letech potvrzuje svou druhou deskou, že má na české scéně opravdu zasloužené místo. Album ZE.MĚ je koncepčně ucelenější a celkově vlastně o dost dospělejší. Nechybí v něm spousta vtipu a emocí, novou Nafrněnou tu ale nehledejte.

Bára se opět spojila s producentem Janem P. Muchovem a spolu dali dohromady během soustředění materiál, který se ve zpěvačce během let nashromáždil. To, že album vznikalo koncentrovaněji je na něm ohromně znát. Ačkoli její debut byl hudebně jednotný a výborně řešený, ZE.MĚ si zachovává charakteristické zvuky syntezátorů, ale celkově je mnohem syrovější a méně elektronické. Je tomu tak převážně díky zapojení smyčcového orchestru, dětského sboru, výrazným bicím a silným basovým linkami. 

Otevírací „2 - 8 - 5“ a „Vono“ jsou více méně poplatné syntezátorovému zvuku a obě tek úsměvně komentují nešvary postmoderní společnosti a digitální věk. Na to lehce navazuje „Kdyby“, které je po hudební stránce takovým popovým šansonem s výraznými smyčci. Ty se ovšem prolínají celou deskou. V „Na potom“ zase dostává ve slokách prostor klasická kytara. „Sami dva“ je ryzí smyčcovou baladou a „Turci a pressa“ nebo „Backstage“ se Barbora s Muchovem vrací ke svižnějšímu tempu a vytváří to hravější písně právě pro posluchače „Nafrněné“. I tak jsou tomu ale na míle vzdálené. A to je vlastně dobře.

 

 

Obsahově je deska opravdu světem Barbory Polákové, která jednou připomíná světu, že slovní vatu bychom si mohli občas odpustit a podruhé třeba čenglištinou komentuje naši dobu, která se soustředí na výkon (ať už v práci nebo v posilce). Jindy bravurně vykresluje po rozchodové pocity, mluví o tom, co asi bude těsně před smrtní nebyv o by bylo kdyby. Osobně mě baví i Milo II, které využívá prvky stejnojmenné písně z prvního alba a reprezentuje zde její druhé miminky. „Nechápu“ je třeba vtipné a zároveň tvrdě pravdivé. Vlastně musíte jít a poslechnout si celou desku sami. Musíte se ovšem odprosit od toho mega-mainstreamového popu, protože Bára staví texty jinak, nezvykle, ale o to je celý zážitek z alba autentičtější. Zároveň nad každou písní musíte přemýšlet, ideálně se snažit odpovědět na vyřčené otázky. Pak může placka sloužit i jako taková esej, která vám může hodně dát.

Na závěr je třeba říct, že si stojím za tím, že Barbora Poláková je současnou nejlepší českou zpěvačkou, a i když jsou u nás možná ženy s větším rozsahem, nikdo neumí napsat text jako Poláková. Nikdo se neumí obklopit takovými hudebníky, nikdo není tak upřímný, nikdo nepřijde s tak odvážným konceptem na videoklip, nikdy jsem neslyšel lépe poskládaný a nazvučený koncert… Bára Poláková je unikátní ženou české scény, která je schopná spojit silné emoce s precizností hudebních profesionálů. Za to a za její upřímný projev jí patří velké uznání.

9/10 bobulí

 

Add comment

Security code
Refresh