Bloody0Zero o hudbě

Julia Michels s Inner Monoloque Part 1 přináší nový popový vítr

Julia Michels začala svoji pěveckou kariéru stejně jako mnoho jiných. Psala songy pro zvučná jména jako: Selena Gomez, Demi Lovato, Fifth Harmony, Shawn Mendez, Britney Spears a mnoho dalších. EP Inner Monoloque Part 1 navazuje na EP Nervous System z roku 2017 a rozvíjí téma psychických problémů a niterných konfliktů.

EP otvírá Anxiety, na které hostuje Selena Gomez. Píseň kombinuje zvuk akustické kytary s jemným beatem a nabízí zvučné hlasy obou zpěvaček, které se potýkají s úzkostmi a depresemi. Chytře napsaný text obou slok velmi realisticky předává posluchači pocity, které člověk trpící depresemi má. Jedná se o kousek, se kterým se mnoho lidí ztotožní a zároveň mu můžeme přiznat jistou osvětový význam, protože s použitím slova deprese vybočuje z vágního označení stavu, který má občas každý z nás.

Into You začíná jako klasická balada, ke které se později přidává utlumený elektro beat. Výrazný je hlas zpěvačky, který místy netradičně přechází do vysokých poloh. Zajímavý je přechod k rytmické části refrénu, který je velmi netradiční. Oceňuji způsob, jakým píseň pracuje s pomlkami a přechody.

Xindl X v Sexy Exitech vykrádá nejen sám sebe (recenze)

21. září digitálně vyšla již šestá studiová deska Xindla X. Na první pohlede se jedná o koncepční desku, kterou spojuje touha uniknout od reality. Původně z ní měla být „bestoffka“, která se ale rozrostla v plnohodnotné album napsané na dovolené ve Španělsku.

Hned na začátek musím uznat, že mám s deskou několik problémů a také upozorním, že každá recenze je čistě subjektivní formát. V tomto případě to platí dvojnásob.

Xindl X si většinou zakládá na tom, že jeho alba mají ucelený formát, který spojuje společná myšlenka. To platí i na Sexy Exitech, ovšem jen z části. Textově se album opravdu zabývá různými úniky od reality, ale po hudební stránce jde o jeden velký guláš. Stejně tak mám problém s postojem, který Ondřej Ládek zastává. Na české scéně se objevil jako jakýsi písničkář, který z pozice intelektuála bohatým slovníkem kritizuje nešvary dnešního světa. Jenže pak se z toho začínajícího a moralizujícího písničkáře stal byznysmen, který píše pro komerční pokleslé seriály a filmy (Na vodě, Věčně tvá nevěrná). Do Kvadratury záchranného kruhu (kde tato pozice morálního kazatele lehce ustoupila) to pro mě bylo snesitelné, ovšem s šestou studiovkou už to jaksi nemohu překousnout. Pojďme se na to všechno podívat detailněji.

Lily Allen se na novém albu vyrovnává s rozvodem (recenze)

Lily Allen po čtyřech letech přichází s novým albem, které si zachovává zpěvaččinu typickou estetiku, upřímnost a přímočarost, je ovšem mnohem klidnější. Oproti předchozímu Sheezus, na kterém se obouvala spíše do společnosti jako celku, je No Shame převážně o Allen. Vesměs se jedná o exkurz do jejího nitra, které je plné chaosu, výčitek a nejasných pocitů, které plynou z rozvodu a výchovy dětí.

Když se ponoříme hlouběji do nitra alba, tak hned v první písni je cítit, že je ještě přímější, než jsme zvyklí. V otvíráku Come On Then říká: Yeah, I'm a bad mother, I'm a bad wife / You saw it on the socials, you read it online… Tím představuje první stránku alba, a to již zmíněnou problematiku rozvodu. V druhém songu Trigger Bang se vracíme do doby, kdy Allen dospívala. Toto téma je druhým motivem, které se deskou prolíná. Zpěvačka říká, že není a nikdy nebyla dobrá v roli celebrity. Motiv dětství je také úvahou o tom, jestli ve svém manželství Lily nezopakovala všechny chyby svých rodičů, kterým se manželství rozpadlo také. Ve What You Waiting For přemýšlí o vlastní vině: I turned a strong man weak / I threw him down, brought him to his knees… Your Choice je zrcadlem k předchozímu tracku, který popisuje to, že manžel Lily nemohl čekat, že se změní. Ona nechce, aby odešel, ale bránit mu v tom nemůže. Vždycky říkala, že jí muž nemůže vlastnit: Stop crying every time I get a text / Every time my phone rings / Don't be upset, baby / I've always said that no man can own me / If you really wanna go, that's fine, bih / That's your choice, not mine… Lost My Mind je jedním z promo singlů a celkově shrnuje situaci kolem rozvodu. Jedná se o povedený singl, který na sebe ovšem nepřitáhl mnoho pozornosti. Higher je asi jedním z nejpovedenějších songů na desce. Po hudební stránce lehce vystupuje, a hlavně přitáhne svou atmosférou: I can take this down to the wire / Soon see if I fight fire with fire / Dig that grave / You're such a bad liar…

JudgeBOX: březen, květen

Ahoj, tak tu mám zase pár kousků, které se mi zaryly do hlavy a chtěl bych se s vámi o ně podělit. Mám tu písničku od Charlieho Putha, který vydal nedprůměrné popové album, které je prostě "pro všechny", ale je prostě chytřejší, než většina ostatních. Pak je tu Hunger od Florence + the Machine, který se mnou hází podobně, jako poslední deska Lorde. Zajímavým kouskem je Bloom od Troye Sivana, na jehož album už netrpělivě čekám. Mimochodem na to, že vizuál je jen lyric video je suprově udělané. No a nakonec je tu zase chytrý pop Rity Ory, která spolupracuje s třemi kolegyněmi. V písničce Girls je slyšet i rukopis Charli XCX. Hymna všech bisexuálek je na světě. No a jako malé plus nakonec přidávám nový song of Pokáče. 

ENJOY!


Recenze: Vydejte se do ZE.MĚ Barbory Polákové

Barbora Poáková, herečka, maminka, manželka a dnes hlavně zpěvačka po třech letech potvrzuje svou druhou deskou, že má na české scéně opravdu zasloužené místo. Album ZE.MĚ je koncepčně ucelenější a celkově vlastně o dost dospělejší. Nechybí v něm spousta vtipu a emocí, novou Nafrněnou tu ale nehledejte.

Bára se opět spojila s producentem Janem P. Muchovem a spolu dali dohromady během soustředění materiál, který se ve zpěvačce během let nashromáždil. To, že album vznikalo koncentrovaněji je na něm ohromně znát. Ačkoli její debut byl hudebně jednotný a výborně řešený, ZE.MĚ si zachovává charakteristické zvuky syntezátorů, ale celkově je mnohem syrovější a méně elektronické. Je tomu tak převážně díky zapojení smyčcového orchestru, dětského sboru, výrazným bicím a silným basovým linkami. 

Otevírací „2 - 8 - 5“ a „Vono“ jsou více méně poplatné syntezátorovému zvuku a obě tek úsměvně komentují nešvary postmoderní společnosti a digitální věk. Na to lehce navazuje „Kdyby“, které je po hudební stránce takovým popovým šansonem s výraznými smyčci. Ty se ovšem prolínají celou deskou. V „Na potom“ zase dostává ve slokách prostor klasická kytara. „Sami dva“ je ryzí smyčcovou baladou a „Turci a pressa“ nebo „Backstage“ se Barbora s Muchovem vrací ke svižnějšímu tempu a vytváří to hravější písně právě pro posluchače „Nafrněné“. I tak jsou tomu ale na míle vzdálené. A to je vlastně dobře.