Blog

Bloody Zero approved: Těžce mainstreamové okénko

Nedávno jsem ve slabé chvilce klikl na playlist Deezeru, který mapuje nejnovější a „nejlepší“ mainstreamové kousky dnešního popu. Celý playlist jsem si poslechl a rozhodl jsem se vytáhnout top 10 songů, které jsou sice založené převážně na populárním luskání, tanečním beatu a synťácích, ale přesto je asi většina lidí občas potřebuje. Přišlo mi to docela vtipné, ačkoli je to trochu bizár…

#10: Imagine Dragons – Thudner

Kontroverzní skladba této formace, která předznamenává nové album. Některým fanouškům se nový zvuk kapely líbí, někteří vysoký autotune nemohou vystát.

Proč je Instagram lepší než Facebook?

Hned na začátku si ujasněme, že tenhle článek nevypovídá o nějaké konkurenční bitvě, protože Facebook již nějaký ten pátek Instagram vlastní. Přesto, že se za poslední dobu Instagram dost změnil, pořád z velké části nemění svůj původní koncept. Díky bohu. Pojďme se tedy podívat na to, co je na tomto projektu tak výjimečného.

Remediace jako základ hipsterství

Instagram je aplikace Kevina Systroma a Mikea Kriegera, která vznikla na základech projektu Burbn. Základem úspěchu je pevně daný koncept, který stojí na remediaci instantní fotografie, tedy polaroidu. Stejně jako polaroidová fotografie, Instagram předkládá svým uživatelům pevný poměr čtverce. Ten se tou dobou nikde nepoužíval a stál prakticky na prahu zániku. Toto jednoduché omezení přineslo jistou exkluzivitu. Fotografie, kterou chtěl uživatel v aplikaci zveřejnit musela často vniknout přímo pro ní, protože do čtvercového formátu se prostě nevešlo všechno, co bylo pořízeno na fotografii standardního formátu (toto omezení bylo samozřejmě s pozdější verzí zrušeno, protože se zmasověním aplikace začali uživatelé zveřejňovat fotografie s rámečky). Čtvercový formát zajišťoval jistou kvalitu, protože než byla fotka pořízena, musel se nad ní někdo alespoň trochu zamyslet. Druhou garancí kvality byla skutečnost, že aplikace nejprve oslovila komunitu hipsterů. Před tím, než se toto označení stalo popkulturním heslem, tvořila hipsterská subkultura vcelku kvalitní obsah, a to se projevilo na budoucnosti aplikace. Také jí prospělo to, že celé dva roky fungovala pouze na platformě iOS a ještě déle neexistovala její PC verze. I když iOS je rozšířeným operačním systémem, není tak masová, jako konkurenční Android. I to pomohlo aplikaci nastavit vysokou laťku pro svůj obsah, ačkoli díky hipsterům se rozjel trend focení kávy, jídla atp. To už je dnes trochu klišé, ale i to je nedílnou součástí Instagramu.

Lady Gaga nahrála potencionální letní hymnu

Jak se zdá, chameleon v hlavě Lady Gaga má pořád napilno. Na sobotním/nedělním vystoupení na festivalu Coachella představila nový singl, který k překvapení všech fanoušků nepochází z posledního alba Joanne. The Cure (jak se singl jmenuje) se nedá v rámci tvorby Gaga přirovnat absolutně k ničemu. Zasněné syntezátory, výrazný beat a chytlavé luskání se ovšem objevuje v tvorbě jiných muzikantů např. The Chainsmokers nebo Seleny Gomez.

Lady Gaga – Joanne: Nikdy nedělám to, co se hraje v rádiu (recenze)

„Jak bych mohla udělat album o twerkování v klubu? Působilo by to prázdně a nemělo by to žádný význam.“ řekla Lady Gaga v rozhovoru pro Beats One. Jako by tyhle dvě věty vystihovaly celé nové album. Gaga zahodila elektroniku ve snaze dostat se sama sobě pod kůži. Napsala album, které ukazuje, že je jen holkou z davu, že má problémy a trápí jí i to, co se děje ve světě okolo. A ačkoli je to odvážný krok mimo hlavní proud, daří se jí zachovávat auru, která je pro ni typická. Jen jí teď musíte hledat v hudbě.

Joanne byla teta Stefani (L. G.), které zemřela v devatenácti letech na lupus poté, co se stala obětí sexuálního násilí. Pro celou rodinu Germanottových to byla velká ztráta. Gaga říká, že tahle událost měla velký vliv na celý její život. Před každým koncertem Lady se svým týmem říkají její jméno. Bylo to tak vždycky. 

Top 5 písniček za září

Milí přátelé, hudební okurková sezóna konečně skončila, a proto jsem se rozhodl pro vás na konci žáří připravit malou rekapitulaci písniček, které vyšly v posledním měsíci a já si je stihl oblíbit, začneme pátým místem.

5) Lenny - Lover

Lenny po dlouhé době končně vydala své debutové album Hearts a patřičně na něj upozorňuje novým singlem Lover, který má vše, na co jsme u Lenny zvyklí. Tím tedy myslím i výborně zpracovaný videoklip, který měl na strosti Tomáš Kasal, který se zpěvačkou už v minulosti spolupracoval. Jak se jim to celé povedlo posuďte sami!