nejnovější články:

Game Of Thrones talk

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Včera/dneska jsme se dočkali finálové epizody šesté série Game Of Thrones, kolem které vzniká s každou epizodou větší a větší hype. Pojďme si něco říct něco o šesté sérii jako takové, o finále a taky o tom, co nás ještě čeká. Pokud jste šestou sérii neviděli, nečtěte dál, článek obsahuje SPOILERY!

 

Na začátku šesté série před námi stál jeden velký strašák, dostali jsme se do bodu, kdy seriál předběhl svou knižní předlohu. Docela jsem se bál, že tenhle fakt silně ovlivní celý seriál a myslím, že se tak i stalo. Naštěstí ne v úplně negativním duchu. Dá se zřetelně poznat, že celá šestá série nabrala na zkratkovitosti. Vše se zrychlilo, méně se mluví, intrikuje, mučí atp. Nechápu, proč si fanoušci stěžují, že se v první polovině série dělo málo věcí. Dle mého se toho stalo opravdu hodně, i když je potřeba podotknout, že některé díly jsou méně akční, než jiné. To ale dává naprostý smyl, v některých dílech se posouvají linie tak, aby se dostali do bodu, kde se může stát něco velkého. Když se nad tím zamyslíme, všechny linky se posunuly hodně kupředu, Dany udělala obrovský krok kupředu prakticky v každém díle, Aryina linka v Braavosu se kompletně uzavřela, stejně tak zápletka Sansy a Ramsyho, Železných ostrovů atp. I v Králově přístavišti jsme se dočkali obrovského posunu. Obzvlášť co se týče vztahů (Cercei a Jaime atp.). Hodně zajímavá byla i Branova část plná spousty vysvětlivek a třeba i smrti oblíbeného Hodora. Pořád nemůžu uvěřit, že měl tuhle postavu (jméno i zvrat) Martin ve své hlavě více než 20 let.  Dočkali jsme se i okamžiků z knih, které jsou prakticky stejné, jen zahrnují již známé postavy. Mám tím na mysli třeba Eurona, Řekotoří, „Bláznivou Cercei“ atd. Jsou i momenty, které se od knih dost odklání a nedávají úplně smysl, jako třeba Dorne, části příběhu Dany (věštby rudé kněžky), některé Branovy vize… Jsem rád, že jsme se konečně dočkali potvrzení teorie R+L=J, v kterou jsme tolik doufali (Pokud nevíte, o co jde, zkuste pohledat, teď už nenarazíte na spoilery, je to zajímavá teorie, teď už skutečnost). Jediné co fanoušky mrzí je, že jsme se nedočkali zápasu mezi bratry Clagainovými. Mě to až tolik netrápí. Celkově hodnotím šestou sérii jako hodně povedenou a jsem nažhavený na další díly. 

Co se týče finále jako takového, není si na co stěžovat. Vlastně poslední dva díly byly jedny z nejdokonalejších z celého seriálu. Opravdu se mi líbí, jak tvůrci pracují s hudbou, úvodní záběry posledního dílu jsou úchvatné. O efektech snad ani nemusí být řeč… Jen bych vypíchnul to, jak pracují s draky. Udělat pořádného draka je podle mě docela ošemetná věc a s tím teď v GOT pracují opravdu na jedničku, mám pocit, že tam ti draci opravdu patří, což se mi tak často nestává. Finále bylo super i v tom, že i když vznikl jakýsi cliffhanger, uzavřeli nějakým způsobem všechny dějové linie. Mám tak o to víc pocit, že žádný díl nebyl zbytečný a všechno tak směřuje nějakým směrem a všechno bude nějak důležité. Líbí se mi, že ani nezapomněli na pravidelnou dávku specifického humoru, který se tentokrát objevil při příchodu do Citadely, „recepční“ mě docela pobavil. Dál chci jen zmínit, že jsem očekával, že to Tomen do konce série nezvládne. A měl jsem pravdu. Scéna kdy vyskočí z okna, je vynikající. Zase si všimněte, jak dobře zde pracují s tvůrci tichem a dlouhým statickým záběrem. Lepší odchod si král ani nemohl přát. O to zajímavější bude příběh Cercei. Je jasné, že tohle už se nebude zamlouvat ani Jaimemu. Ten závěrečný pohled mluví za vše. Cercei je královna. Není šílená, ale je naprosto prázdná a bez citů… Prostě padouch jedna báseň. Jediné co mě zaskočilo, byla Arya, která podřízla Filče, tedy W. Fraye :D Chápu, že postavy se pohybují rychleji než ve skutečnosti, a že se tak děje proto, aby mohl seriál rychleji postupovat, ale aby se ob jeden díl dalo dostat úplně kamkoli, to mi přijde trochu moc… Ale asi jim to odpustím. Velký WTF moment  pro mě bylo i to, že Arya může měnit tváře, snad se o tom povede nějaká diskuse ve vodách internetu. Jak se líbily poslední dva díly vám? Nebojte se podělit v komentářích.

No a co nás čeká dál? Bílí chodci, další shledání Starků, smrt Cercei, vítězství Dany a určitě mnoho dalšího. Opravdu se těším na další osudy Jona a Sansy. No a kolik nám toho zbývá do konce? Momentálně se zdá, že uvidíme ještě 2 série, které budou o něco kratší než obvykle. Sedmá série by měla obsahovat 8 dílů a finálová osmá pouhých 7. Ale i tak se máme určitě na co těšit. Nechť jatka pokračují vesele dál. A nezapomeňte: Winter is here!!

Jo a ještě můžete přihodit kytičku na hrob své oblíbené mrtvé postavě ;) : http://www.slate.com/articles/arts/television/2014/04/game_of_thrones_deaths_mourn_dead_characters_at_their_virtual_graveyard.html

Add comment

Security code
Refresh