Recenze Taylor Swift: Pop by měl být jednoznačný

 Hodně jsem se na novou Taylor těšil. Bylo to těšení pro moje hudební okolí celkem nepochopitelné, což je pochopitelné. Já ale vždycky říkám, že když mám chuť si pustit pop a mám náladu na něco novějšího, téměř bez výjimky sahám po Taylor. To, co jsem na 1989 tak miloval, byla až neuvěřitelná profesionalita. Ty nahrávky jsou dotažený k dokonalosti, po technické stránce. Tedy, může se vám tam leccos nelíbit, ale nedá se upřít to, že je to prostě dobře udělané a přesně tak jak to má být. Skoro bych se s menší nadsázkou nebál paralely, že profesionalita z nahrávek je stejná jako u nahrávek Michaela Jacksona, který tím byl pověstný, ovšem, všem nám je jasné, že král popu k sobě v Taylor nemá královnu, to ani náhodou, nicméně z jejich nahrávek na mě dýchá stejná preciznost. Což samozřejmě není překvapující u tak zasloužilé umělkyně (čti harcovnice) jako je Tay, ale chtěl jsem na to upozornit, je to totiž jeden z hlavních důvodů, proč si Taylor pustím.

Proč tak dlouhý úvod? Profesionalita na Reputation pochopitelně zůstala, s tím jsem bez výhrad spokojený. Nálada je úplně jiná. Usměvavý a laskavý pop z roku 2014 se Taylor snaží vystřídat něčím novým. Vlastně nevím, jak to přesně pojmenovat. Celkový můj pocit z alba tím ale utrpěl (skoro stejně jako utrpěl rapem Eda, jak už ale velmi dobře napsal Jordan Bassett v NME: „…The reputation-obsessed ‘End Game’ boasts a killer feature from Future and, erm, a less killer rap from Ed Sheeran (someone please withhold the mic from the lad from Suffolk) …“) a není pro mě tak krásně celistvé. Začátek, především skladby …Ready for it a I did something bad jsou tak parádně energické, že když jsem je slyšel poprvé, skoro jsem myslel, že by se Taylor mohla posunout v mých preferencích hodně nahoru, ale tohle tempo si bohužel neudrží. Refrén v I did something bad a vůbec celý beat v té skladbě je udělaný tak, že kdybych ho slyšel na stadionu, asi bych byl nejšťastnější patnáctileté děvče přítomno (a na tom není nic špatného). Stadionově by také skvěle fungovala následující Don't Blame Me, ale u Delicate už nejsem spokojený. Pojetím skladba do zatím jaksi naštvaného Reputation nepatří, ale náladou by nepatřila ani na 1989, Look what you made me do mě pak vrátilo k optimismu, ale ne na dlouho. Gorgeous mě zklamalo už když to vyšlo jako singl. A zbytek alba je pro mě takový indiferentní, což je škoda. Jako by se Taylor nemohla rozhodnout, jestli to bude naše hodná Taylor ze sousedství nebo zlá Taylor, která už nás všech má prostě po krk. Kdyby tohle dotáhla do konce, bylo by to vlastně skvělé!

Vyřknout nějaké závěrečné vše-sjednocující hodnocení je vždycky dost těžké, přesto jsem se tak nějak ustálil: Reputation 63%. Jednoznačnost by k popu prostě měla patřit. Ale nezoufejme! Můžeme se těšit na reunion a nové album Spice Girls, což bylo ohlášeno na příští rok, v původní sestavě! V popu nás tedy rozhodně čeká spousta dalších velkých zajímavých věcí.

Add comment

Security code
Refresh