Bloody0Zero bloguje

Jan Merta: Návrat (recenze výstavy)

Jan Merta je jedním z nejuznávanějších a nejlépe prodávaných českých umělců. Jeho tvorba je charakteristická unikátním spojením často opomíjených reálných objektů s prvky abstrakce a iluzivní malby. Jeho výstava ve Fait Gallery například poprvé představuje jeho malby na papíře a nechybí zde ani pro Mertu typická velkoformátová plátna.

Proč se ve Fait Gallery rozhodli vystavovat Jana Mertu je z dramaturgie instituce celkem jasné. Autor se řadí mezi přední současné české umělce, kterým dává galerie hlavní prostor. Zároveň se jeho díla dobře prodávají a většinu z nich dává autor k dispozici. To je podstatný prvek, protože galerie brněnského podnikatele Igora Faita se zaměřuje na rozvoj současného umění a podporuje české umělce v možnostech expandovat do zahraničí. Zároveň je důležité zmínit, že tuto galerii nemůžeme označit za Kunsthalle, jelikož se zabývá i sbírkotvornou činností.

Přistupme k samotné vernisáži a výstavě. Na začátek musím říci, že prostor Fait Gellery je ideálním místem pro obrazy Jana Merty. Variabilita prostoru umožnila kurátorům výborně rozčlenit Mertovo dílo na tematické celky a zároveň bylo možné zachovat celistvost přehlídky jako uměleckého díla, jak ho sám autor chápe. Dobrým příkladem je cyklus skládek, který je spíše abstraktní a obrazy jsou postaveny na principech vertikály, diagonály a horizontály. Sám jsem akorát nepřišel na to, proč nejsou vystaveny v pořadí vzniku. Celý cyklus završuje obraz

Vlog 8 - Jeseníky

Tak, přátelé! Asi po měsíci jsem se dokopal k editaci vlogu z dovolené. Ať žijou Jeseníky! 

 The earth without art is just "eh"

Vlog 7 - Voda základ života

Tentokrát se vlog skládá převážně z podvodních záběrů z brněnského koupaliště Riviéra, kde jsem kamerku Niceboy 4K konečně pořádně otestoval pod vodou. Jinak se můžete podívat i na náš výlet na Staňkov, Červenou Lhotu a Festival Fantazie.

The earth without art is just "eh"

 

Vlog 6 - Trochu té pohodindy

Tentokrát se podíváme na další pomaturitní a skoro pozkouškovou pohodindu v podobě návštěvy zoo, lovení kešek a rodinném výletu :D 

The world without art is just "eh"

 

Vlog 5 a remake uměleckého díla

Po nějakém čase jsem vytvořil vlog z nasbíraného materiálu. Těšit se můžete na záběry z Animefestu, nebo na různá zvířátka. 

 Druhým videm je můj školní projekt do AV semináře. Minule jsem do tohoto předmětu vytvářel interaktivní film Kabelka. Tentokrát jsem si zvolil poněkud jednodušší provedení a Remakoval jsem performance Chrise Burdena - SHOOT. Zde je úryvek z mojí anotace k remaku: