Jak nastavit Canon EOS pro co nejlepší JPEG

Na základě svého punkového videa v anglickém znění na youtube bych rád českým hobby fotografům poradil, jak nastavit Canon zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, aby produkovala co nejlepší výstup ve formátu jpeg. Přijde mi, že Canon svůj Jpeg má hodně tolerantní pro úpravy a u jiných výrobců bych fotil do rawu pravděpodobně pořád, ale s 80D a s M6 mi většinou na rychlou úpravu stačí JPEG.

Napřed ve zkratce a pak vysvětlení...

Nastavení ve fotoaparátu vypadá takto:

  • nastavení ostrosti v profilu jako v a nebo přímo použití profilu fine detail - jemný detail.
  • nastavení redukce šumu na žádnou nebo tu nejmenší.
  • nastavení maximálního automatického isa na max 1600 nebo 2000 - manuálně se dá vytáhnout vždycky
  • Případné použití zvýraznění světlých tónů (highlight tone priority)

Ve všech současných modelech lze toto nastavit. Vlastníci starších modelů si mohou tento článek přečíst pro zajímavost.

Nastavení profilu.

K tomuto nastavení lze přistoupit z menu nebo z živého náhledu přes funkční tlačítko Q. Při výběru obrazového profilu pro úpravu stiskněte tlačítko INFO. Navrhuji si upravit uživatelský profil, abyste se mohli vracet rychle k základním nastaveným profilům. Pokud se vám líbí barvy profilu Věrný nebo Portrét, kde jsou trochu odlišné od ostatních kvůli pleťové barvě a možná vyvážení bílé, můžete vlastní profil založit na základě jednoho z těchto profilů. Takže vyberete uživatelský 1 a stisknete info. Nahoře můžete vybrat, na kterém profilu založíte svůj.

Máme tam potom 6 řádků a posuvníků. První udává sílu procesu ostření, druhý průměr, kterým procesor zkoumá detaily, třetí míru-hranici kontrastu pro ostření, čtvrtý kontrast, pátý saturace - barevnost, šestý udává posun barev - hue.

  • Ostrost 4
  • jemnost 1
  • hranice 1
  • kontrast -4 (co nejvíc doleva)
  • saturace 0 (necháme uprostřed)
  • posuv barev (necháme uprostřed)

Posuvníky nastavíme stejně nebo podobně jako v profilu jemný detail, protože tento profil je doslova navržený pro vysoké rozlišení. Poprvé se objevil v zrcadlovce 5DS R, která je vybavená 50megapixelovým senzorem a bylo by dost trapné, kdyby při tak vysokém rozlišení byl obraz měkký kvůli low-pass filtru, který se stará o spojování pixelů, v tenkých liniích, kde mohou vznikat moiré (schodkové efekty). Takže tento profil se postará o obnovu jemných detailů v obraze, zatímco v celkovém dojmu nevypadá příliš doostřován. 

Kontrast nastavuji na minimum kvůli tomu, abych předešel nepředvídatelným přepalům. Histogram ukazuje OK obraz, ale u bílé barvy je lepší mít prostor. Kontrast se dá vždycky v úpravách přidat, ale z bílé nebo černé plochy kontrast tahat zpátky nepomůže. Po stažení kontrastu JPEG vypadá jako RAW, akorát je trochu doostřený a s menším šumem. 

Výsledné soubory budou mít 7-10 MB. Na standardní profil nebo automat jsou soubory menší. 

Nastavení redukce šumu na nízkou nebo žádnou:

Standardně je fotoaparát nastavený tak, aby se účinně zbavoval šumu, nicméně při odšumování ztrácí obraz trochu detailů, v případě, že byste chtěli obraz razantněji oříznout, výsledek budete muset doostřovat a nemusí se dostavit výsledek hodný publikování. 

Pokud jste borci, co fotí na ISO menší než 800, redukci šumu vypněte nadobro. Nejen, že obraz bude ostřejší, ale projeví se to i na barvách drobných detailů. Při vyšším nastavení ISO je potřeba redukci zapnout, aby nebyl vidět červeno zelený zrnitý šum a nechocházelo k barevným rybníkům, které se projevují podivným barevným posunem. Při zapnuté redukci na nízkou, bude v obraze šum jako při focení na film, ale nebude tam ten digitální zeleno-červený ošklivý šum. A tím, že redukuje opravdu méně, ztrácíte méně na detailech.

K předešlým odstavcům se váže i následující bod:

Nastavte si maximální ISO,  které fotoaparát smí použit při automatické expozici. Vtip je tedy v tom, když máte už vyzkoušené, při jakém šumu se vám již fotky nelíbí, nastavíte si o stupeň nižší ISO, aby k tomu už nikdy nedošlo. A když už, tak záměrně.

O Prioritě vysokých tónů barev / highlight tone priority

by se dalo vykládat dlouhé povídání a psát eseje, ale ve zkratce se dá říci, že pokud jste v kontrastním prostředí nebo na ostrém světle, používejte ji. Funguje v podstatě tak, že posune o stupeň níž vámi nastavené ISO, aby se zachovalo více detailů v tónech blížících se bílé, a zbytek obrazu vytáhne pomocí křivek na ekvivalent ISO, které jste si nastavili. Výsledný obraz má technicky větší dynamiku.

Nepoužívejte ho při špatném osvětlení, protože by procesor vytahoval ze stínu více šumu. Tedy cca ISO 800 je tak maximum kdy bych použil Highlight tone priority. Při focení do RAWu tato funkce nefunguje, protože ukládání RAWu funguje úplně jinak a má více možností než jpeg, takže je tato funkce vlastně zbytečná.

Používal bych ho při focení oblečení, krajek drobných textur, na pláži, na horách, na sněhu. Prostě všude, kde je spousta bílé nebo odlesků. Také se dá použít i při videu. Určitě nenahradí C-log nebo V-log nebo S-log, ale pomůže vám, když se ho naučíte používat.

Comments  

0 #2 Nate 2018-08-11 01:43
Hello. I see that you don't update your blog too often. I know that writing
posts is boring and time consuming. But did you know that
there is a tool that allows you to create new posts using existing
content (from article directorie s or other blogs from your niche)?

And it does it very well. The new posts are high quality and
pass the copyscape test. You should try miftolo's tools

my webpage ... KelleeJuic y: _s://SoonW ee.blogspo t._
0 #1 dexcryptBax 2018-07-29 08:53

Add comment

Security code
Refresh