Jak si představuji Canon EOS 6D Mark II

Vím, že to nikomu nepomůže a pochybuji, že si nějaký vývojář v japonsku přečte česky psaný článek, ale chtěl jsem si ucelit názor...

Stará 6D podle mě je ryze fotící nástroj, že umí fullHD video, je jen třešnička na dortu a hlavně pro fetišisty neustálého manuálního ostření. Občas prostě člověk potřebuje rychle zaostřit a manuálem to není 100% přesné. Hlavně, když v Canon foťácích není focus peaking nebo podobní pomocníci.

 

Také to zohledňuji, aby 6D MII byla co se výkonu týče mezi 5D Mark IV a 80D. V dnešní době, kdy Canon dává do svých fotoaparátu ostření s technologií DualPixel AF, bych to viděl tak, že bude už v každém dražším foťáku. A to EOS 6D by rozhodně byl. A neměl by zaostat.

Takže první bod, co by 6D II měla mít je:

1. Dual Pixel AF - jak ve videu tak i při focení.

2. Plně otočný polohovací dotykový displej jako je u 80D a stejné rozmístění portů.

Když se člověk kouká na současné modely, vidí 80D s jeho otočným displejem a skvělým rozmístěním portů - je to skvělá věc, rozhodně s tím člověk může dělat spoustu zajímavých úhlů záběrů a nemusí se při tom válet v blátě.

3. Elektronický hledáček

Proč? Protože Canon ukázal, že to umí. EOS M5 má skvělý hledáček, a pokud chceme vidět, jak moc blbě jsme si nastavili expozici v manuálním režimu.

Takže vytváříme bezzrcadlový fullframe? V podstatě ano, ale bez té kokotské nutnosti snižování váhy a zmenšování baterie. Stejný bajonet, stejné objektivy, stejná velikost, stejný úchyt, měníme pouze vevnitř a přidáváme elektroniku, pro lepší rychlejší buffer, který by umožnil, řekněme 15 fps kontinuálního focení nebo lepší formát videa. Baterku bych dal stejnou jako dosud, nebo dokonce větší, a klidně rovnou i grip, jako má řada 1D, protože, mi přijde, že když se zamyslím na čem opravdu Sony a7 upadají, je malá baterie (pomineme-li přehřívání)

3. Pořádný buffer, nebo pořádné karty na ukládání.

4. Pořádná baterie.

No a co senzor, chci fullframe a nechci vyloženě konkurovat 5D mk IV, takže bych zůstal u 24 megapixelů. Což by nám dodalo stále - jako u předchozí verze, slušnou výkonnost při málo světla.

5. 24MP FullFrame senzor s nějakým novým obrazovým procesorem, který by nám vyprdnul pěkné fotky.

Co video? Všichni nadávají, že Canon zaostává, že nám nedá pořádné 4K video, v nějakém normálním kodeku. Ono kdyby byla aspoň půlka, bylo by to super. Co takhle kdyby nám dali video 2,35:1 na které stejně filmaři pak ořezávají svá videa. Takhle bychom měli 2538x1080, takové video lidi zpracují na svých levných mašinách spíše než 4K. A ještě lepší by bylo, kdyby toto rozlišení bylo downscalované z většího rozlišení, abychom konkurovali ostrostí foťákům od Sony. A nemusí dávat přímo C-Log, ale řekněme 10 bit kodek by určitě stačil.

6. Video v rozlišení 2538x1080 - pěkně ostrý obraz a 10bitové barvy.

Co sem dáme, co 5D chybí, ale nebude mu to vyloženě konkurovat?

Těžko říct, vlastně podle mě by další 6D mohlo být prostě jiné, silně pochybuji, že nám Canon dá ve foťáku funkce jako mají ve svých kamerách, jako focus peaking nebo zebry nebo dokonce stravitelné 4K video. Jako pořád budou mašinky z řady C lepší v mnoha směrech, XLR konektor na foťáku nepotřebujeme. Ačkoliv Panasonic už ho slibuje s adaptérem na nové GH5.

Co nebudu zařazovat jako důležité, ale je fajn, je časosběr, slowmotion video, duální sloty na paměťovky, možnost napájení přes USB, programovatelná tlačítka, čtečka otisků prstů/heslo pro hosta, wifi pro ovládání přes tablet...

7. Aby je rozdávali zadarmo a začali u mě.

Stále fotím na EOS-M, kterou jsem si koupil před léty a asi ještě chvíli mi nic jiného nezbývá, než pomalu ostřit :D


 

Add comment

Security code
Refresh